Ohjelma

Ohjelmavihko (pdf)

päivitys 21.11. klo 16.08 (merkitty poisjääneitä esityksiä)

päivitys 21.11. klo 11.35 (poistettu painovirhe/ yksi esitys ohjelmassa kolmeen kertaan, peruttu Julius Ylänteen esitys "Yliopisto-opettajien kuvauksia stressistä ja burnoutista" Opettaja- ja opettajakoulutuksen tutkimus -teemaryhmässä")

päivitys 20.11. klo 22.30 (merkitty peruutus lapsinäkökulmaisen tutkimuksen teemaryhmään, lisätty puuttuvat esittäjät yhteen esitykseen)

päivitys 20.11. klo 14.22 (korjattu Ääni ja luonto -symposiumin alkamisaika, lisätty abstraktit)

päivitys 20.11. klo 12.25 (poistettu painovirhe/ yksi esitys ohjelmassa kahteen kertaan)

päivitys 20.11. klo 9.40 (esitysjärjestystä muutettu Koulun kehittämisen teemaryhmässä sessioissa 2a ja 4)

ke 20.11. 2019 Esiseminaarit

FinEd –esiseminaari

Korkeakoulujen henkilöstön digipedagogisen osaamisen vahvistaminen ja oppimisympäristöjen muutos

UniPID pre-conference: Changing Landscapes in Education Development Cooperation

KAARO-verkosto: Arviointiosaamisen monet käsitteet

torstai 21.11.2019

09:00

Ilmoittautuminen (Carelia-aula, Yliopistokatu 2)

10:00

Avajaiset ja palkitsemiset (C1)

10:45

Keynote: Lucila Carvalho (C1): "Space matters: framing learning entanglement in evolving landscapes" (in English) 

11:45

Lounas (Carelia, Natura, Futura ja Borealis)

12:45

Sessio 1:

Teemaryhmätsymposiumit ja erillinen ohjelma

14:15

Kahvitauko (Metria, Futura, Natura)
Posterinäyttely (Metria)

14:45

Sessio 2:

Teemaryhmätsymposiumit ja erillinen ohjelma

16:15

Tauko 

16:30

Sessio 3:

Teemaryhmätsymposiumit ja erillinen ohjelma

19:00

Iltajuhla, verkostoitumistilaisuus (Taidemuseo, Kirkkokatu 23)

perjantai 22.11.2019

09:00

Kasvatustieteellisen seuran vuosikokous (CK216)

09:45

Suomen kasvatustieteellisen seuran uudet SIG:t esittäytyvät (C1)

10:00 

Keynote: Minna Huotilainen (C1): “Miten aivotutkimusta voi käyttää opetuksen ja oppimisympäristöjen suunnittelussa?” 

11:00   

Kahvitauko (Carelia-aula)

11:15      

Sessio 4:

Teemaryhmät, symposiumit, erillinen ohjelma ja posterinäyttely*

12:30 

Lounas (Carelia, Natura, Futura ja Borealis)

13:15

Päätösjuhla  (C1)

14:00 

Paluumatkat alkavat 

*Posterinäyttely järjestetään Metriassa. Kahvitauon lisäksi myös sessio 4:n aikana on suositeltavaa päivystää postereillaan, näyttely on koko konferenssin ajan auki.