HENKILÖKUNNAN YHTEYSTIEDOT

KIRJASTON JOHTO

Jarmo Saarti
No image.
Nimike
Johtaja
Sähköposti
jarmo.saarti@uef.fi
GSM-numero
+358503637904
Lyhytvalintanumero
58010
Suora numero
+358294458010
Huoneen tiedot
Kuopio Melania 114/2, Joensuu Carelia 185
Organisaatio
Itä-Suomen yliopisto
Palvelulaitokset
Kirjasto
Kuopion kampuskirjasto, Snellmania
Lisätietoja
Kirjaston toiminnan johtaminen ja kehittäminen
Kirjaston tuloksellisuudesta ja taloudesta vastaaminen

ASIAKASPALVELUT

Arja Juntunen
No image.
Nimike
Palvelupäällikkö
Sähköposti
arja.juntunen@uef.fi
Suora numero
+358294458123
Huoneen tiedot
Kuopio Sn 1041-3
Lisätietoja
Vastuu kirjaston asiakaspalveluiden johtamisesta ja kehittämisestä
Vastuu asiakkuuksista
Vastuu kirjaston asiakastilojen kehittämisestä

Anne Aalto
No image.
Nimike
Tietopalveluneuvoja
Sähköposti
anne.aalto@uef.fi
Suora numero
+358294458020
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 265
Lisätietoja
Kaukopalvelu
Asiakaspalvelu
Laskutus, lainaustoiminta

Pauliina Heikkinen
No image.
Nimike
Tietopalveluneuvoja
Sähköposti
pauliina.heikkinen@uef.fi
Suora numero
0294458002
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 265
Lisätietoja
Asiakaspalvelu

Tero Heiskanen
No image.
Nimike
tietopalveluneuvoja
Sähköposti
tero.heiskanen@uef.fi
Suora numero
+358294458078
Huoneen tiedot
Kuopio Sn 1033
Lisätietoja
Asiakaspalvelu
Kaukopalvelu
Celia-yhdyshenkilö, Kuopion kampus

Salla Holm
No image.
Nimike
Tietopalveluneuvoja
Sähköposti
salla.holm@uef.fi
Suora numero
+358294458091
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 265
Lisätietoja
Asiakaspalvelu
Celia- yhdyshenkilö, Joensuu

Pirkko Kainulainen
No image.
Nimike
Tietopalveluneuvoja
Sähköposti
pirkko.kainulainen@uef.fi
Suora numero
+358294458131
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 225
Lisätietoja
Vastuu kirjaston asiakaspalvelusta, Joensuun kampus

Piia Pietarinen
No image.
Nimike
Tietopalveluneuvoja
Sähköposti
piia.pietarinen@uef.fi
Suora numero
+358294458321
Huoneen tiedot
Snellmania 1037
Lisätietoja
Asiakaspalvelu

Kirsi Rask
No image.
Nimike
Tietopalveluneuvoja
Sähköposti
kirsi.rask@uef.fi
Suora numero
+358294458288
Huoneen tiedot
Kuopio Sn 1041-1
Lisätietoja
Vastuu kirjaston asiakaspalvelusta, Kuopion kampus

Liisa Tervonen
No image.
Nimike
Tietopalveluneuvoja
Sähköposti
liisa.tervonen@uef.fi
Suora numero
+358294458347
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 265
Lisätietoja
Kaukopalvelu
Asiakaspalvelu

Jari Tiihonen
No image.
Nimike
Kirjaston palveluneuvoja
Sähköposti
jaripekka.tiihonen@uef.fi
Suora numero
+358294458349
Huoneen tiedot
Kuopio Sn 1033
Lisätietoja
Postitus
Jäljennepalvelu
Kokoelmien hoito

Kaisa Ullgren
No image.
Nimike
Kirjastonhoitaja
Sähköposti
kaisa.ullgren@uef.fi
Suora numero
+358294458372
Huoneen tiedot
Kuopio Sn 1041-6
Lisätietoja
Asiakaspalvelu
Laskutus, lainaustoiminta

OPETUS- JA TIETOPALVELUT

Helena Silvennoinen-Kuikka
No image.
Nimike
Palvelupäällikkö
Sähköposti
helena.silvennoinen-kuikka@uef.fi
Suora numero
+358294458328
Huoneen tiedot
Joensuu Natura 329
Lisätietoja
Vastuu tieteenalakohtaisen tiedonhaun ja tiedonhallinnan opetuksen, ohjauksen ja tietopalveluiden kehittämisestä, toteutuksesta ja koordinoinnista
Vastuu kirjaston henkilöstön osaamisen kehittämisestä
Vastuu tutkimuspalveluiden ja avoimen tieteen osaamisen kehittämisestä kirjaston osalta

Marja Aho
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
marja.aho@uef.fi
Suora numero
+358294458022
Huoneen tiedot
Joensuu Natura 323
Lisätietoja
Tiedonhaun opetus, ohjaus ja tietopalvelu
Kasvatustieteet

Kaisa Hartikainen
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
kaisa.hartikainen@uef.fi
Suora numero
+358294458101
Huoneen tiedot
Kuopio Snellmania 1035
Lisätietoja
Tutkimuksen tukipalveluihin ja avoimeen tieteeseen liittyvät tehtävät
Jatkokoulutettavien opetus
Asiakaspalvelu

Riitta Holopainen
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
riitta.s.holopainen@uef.fi
Suora numero
+358294458094
Huoneen tiedot
Joensuu Natura 324
Lisätietoja
Tiedonhaun opetus, ohjaus ja tietopalvelu
Humanistiset tieteet, vieraat kielet

Jussi Hyvärinen
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
jussi.hyvarinen@uef.fi
Suora numero
+358294458106
Huoneen tiedot
Joensuu Natura 326
Lisätietoja
Tiedonhaun opetus, ohjaus ja tietopalvelu
Humanistiset tieteet, teologia, filosofia

Anne Karhapää
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
anne.karhapaa@uef.fi
Suora numero
+358294458213
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 187
Lisätietoja
Tutkimusaineiston hallintaan ja avaamiseen sekä digitaalisiin oppimateriaaleihin liittyvät suunnittelu-, koordinointi- ja koulutustehtävät

Merja Kauppinen
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
merja.kauppinen@uef.fi
Suora numero
+358294458152
Huoneen tiedot
Joensuu Natura 323
Lisätietoja
Tiedonhaun opetus, ohjaus ja tietopalvelu
Luonnontieteet, kauppatieteet
Psykologian tietoasiantuntijatehtävät

Marja Kuittinen
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
marja.kuittinen@uef.fi
Suora numero
+358294458323
Huoneen tiedot
Joensuu Natura 327
Lisätietoja
Tutkimuksen arvioinnin palvelut
Kirjastojärjestelmä

Heikki Laitinen
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
heikki.laitinen@uef.fi
Suora numero
+358294458191
Huoneen tiedot
Kuopio Sn 1034
Lisätietoja
Tiedonhaun opetus, ohjaus ja tietopalvelu
Luonnontieteet, farmasia, ravitsemustiede, ympäristötiede, biolääketiede
RefWorks-tuki ja koulutus, SciFinder-tuki ja koulutus
Bibliometriikka
Patenttitiedonhaku

Tuulevi Ovaska
No image.
Nimike
Erityistietoasiantuntija
Sähköposti
tuulevi.ovaska@uef.fi
Suora numero
+358294458252
Huoneen tiedot
Kuopio KYS
Lisätietoja
Tiedonhaun opetus, ohjaus ja tietopalvelu
Hammaslääketiede, lääketiede ja terveyden edistäminen sekä KYS
Viestinnän koordinointi

Laura Parikka
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
laura.parikka@uef.fi
Suora numero
+358294458256
Huoneen tiedot
Joensuu Natura 324
Lisätietoja
Tiedonhaun opetus, ohjaus ja tietopalvelu
Metsätieteet, maantiede, luonnontieteet, yhteiskuntatieteet

Maarit Putous
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
maarit.putous@uef.fi
Suora numero
+358294458279
Huoneen tiedot
Kuopio Melania 116/b
Lisätietoja
Tiedonhaun opetus, ohjaus ja tietopalvelu
Kauppatieteet, yhteiskuntatieteet, hoitotiede

Tuula Rissanen
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
tuula.rissanen@uef.fi
Suora numero
+358294458299
Huoneen tiedot
Kuopio Sn 1041-2
Lisätietoja
Tiedonhaun opetus, ohjaus ja tietopalvelu
Yhteiskuntatieteet
Tutkimuksen tuen palvelut
Avoimen tieteen palvelut
Viestintä (Opetus- ja tietopalvelut)

Tomi Rosti
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
tomi.rosti@uef.fi
Suora numero
+358294458303
Huoneen tiedot
Joensuu Natura 331
Lisätietoja
Tutkimuksen tuen palvelut
Avoimen tieteen palvelut
Jatkokoulutettavien opetus
Matematiikan tietoasiantuntijatehtävät

Taisa Sallinen
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
taisa.sallinen@uef.fi
Suora numero
+358294458344
Huoneen tiedot
Kuopio Melania 105, Kuopio KYS 0129A
Lisätietoja
Hammaslääketiede, lääketiede ja terveyden edistäminen sekä KYS

Tapani Toivanen
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
tapani.toivanen@uef.fi
Suora numero
+358294458355
Huoneen tiedot
Joensuu Natura 326
Lisätietoja
Tiedonhaun opetus, ohjaus ja tietopalvelu
Historia, oikeustieteet,tietojenkäsittelytiede
RefWorks-tuki ja koulutus
EU-tallekirjasto

SISÄISET PALVELUT

Marja Maijala
No image.
Nimike
Palvelupäällikkö
Sähköposti
marja.maijala@uef.fi
Suora numero
+358294458207
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 264
Lisätietoja
Vastuu kirjaston hallintopalveluiden johtamisesta, toteuttamisesta ja kehittämisestä
Talous, henkilöstö- ja yleishallinto. Hallinnolliset prosessit
Koordinointivastuu tiloista

Anne-Mari Karttunen
No image.
Nimike
Palvelusihteeri
Sähköposti
anne-mari.karttunen@uef.fi
Suora numero
+358294458145
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 224
Lisätietoja
Julkaisumyynti
Toimistotehtävät

Armi Lavikainen
No image.
Nimike
henkilöstö- ja taloussihteeri
Sähköposti
armi.lavikainen@uef.fi
Suora numero
+358294458195
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 226
Lisätietoja
Henkilöstö-, talous- ja yleishallinnon tehtävät
Arkistointiin liittyvät tehtävät
Henkilöstöhallinnon sihteeritehtävät ja muut toimistotehtävät

Ulla Raittonen
No image.
Nimike
Palvelusihteeri
Sähköposti
ulla.raittonen@uef.fi
Suora numero
+358294458285
Huoneen tiedot
Kuopio Melania 106
Lisätietoja
Kaukopalvelun laskutus
Toimistotehtävät

Ritva Väyrynen
No image.
Nimike
Talous- ja henkilöstösihteeri
Sähköposti
ritva.vayrynen@uef.fi
Suora numero
+358294458391
Huoneen tiedot
Kuopio Melania 114/1
Lisätietoja
Talous-,henkilöstö- ja yleishallinnon tehtävät
Johdon sihteeritehtävät

TIETOAINEISTOPALVELUT

Riitta Porkka
No image.
Nimike
Palvelupäällikkö
Sähköposti
riitta.porkka@uef.fi
Suora numero
+358294458277
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 264
Lisätietoja
Vastuu kirjaston tietoaineistopalveluiden johtamisesta, toteuttamisesta ja kehittämisestä
Vastuu tietoaineistojen hankinnasta ja kuvailusta
Vastuu vapaakappalekokoelmasta

Helena Hirvonen
No image.
Nimike
Tietopalveluneuvoja
Sähköposti
hehirvo@uef.fi
Suora numero
+358294458086
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 263
Lisätietoja
Kokoelmien hoito
Asiakaspalvelu

Eeva Honkanen
No image.
Nimike
Kirjastoamanuenssi
Sähköposti
eeva.honkanen@uef.fi
Suora numero
+358294458096
Huoneen tiedot
Kuopio Sn 1037
Lisätietoja
Asiakaspalvelu
Kirjahankinta

Katja Hyvärinen
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
katja.hyvarinen@uef.fi
Suora numero
+358294458107
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 266
Lisätietoja
Kuvailun käytännön vastuu
Asiakaspalvelu

Juho Jussila
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
juho.jussila@uef.fi
Suora numero
+358294458304
Huoneen tiedot
Joensuu Natura 327
Lisätietoja
Tietoaineistojen kuvailu
Asiakaspalvelu

Pirkko Kultamaa
No image.
Nimike
Kirjastoamanuenssi
Sähköposti
pirkko.kultamaa@uef.fi
Suora numero
+358294458179
Huoneen tiedot
Kuopio KYS
Lisätietoja
Kirjastoaineiston hankinta
Asiakaspalvelu
Luettelointi

Ari Kuronen
No image.
Nimike
Tietopalveluneuvoja
Sähköposti
ari.kuronen@uef.fi
Suora numero
+358294458182
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 263
Lisätietoja
Kokoelmien hoito
Asiakaspalvelu

Tapio Lehtinen
No image.
Nimike
tietopalveluneuvoja
Sähköposti
tapio.lehtinen@uef.fi
Suora numero
+358294458197
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 262
Lisätietoja
Kirjahankinta
Kurssikirjat
Asiakaspalvelu

Kaarina Meriläinen
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
kaarina.merilainen@uef.fi
Suora numero
+358294458223
Huoneen tiedot
Joensuu Natura 319
Lisätietoja
E-aineistot
Asiakaspalvelu

Mikko Meriläinen
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
mikko.merilainen@uef.fi
Suora numero
+358294458224
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 261
Lisätietoja
Kirjahankinnan käytännön vastuu
Asiakaspalvelu

Jouni Mielonen
No image.
Nimike
Tietopalveluneuvoja
Sähköposti
jouni.mielonen@uef.fi
Suora numero
+358294458046
Huoneen tiedot
Joensuun kampuskirjaston vapaakappaleyksikkö
Lisätietoja
Vapaakappalekokoelman hoito
Asiakaspalvelu

Harri Parviainen
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
harri.parviainen@uef.fi
Suora numero
+358294458999
Huoneen tiedot
Kuopio Melania 103
Lisätietoja
Kausijulkaisuhankinnan käytännön vastuu
Asiakaspalvelu

Elli Piirainen
No image.
Nimike
Tietopalveluneuvoja
Sähköposti
elli.piirainen@uef.fi
Suora numero
+358294458446
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 262
Lisätietoja
Luettelointi
Asiakaspalvelu

Kati Rautiainen
No image.
Nimike
Tietopalveluneuvoja
Sähköposti
kati.m.rautiainen@uef.fi
Suora numero
+358294458176
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 266
Lisätietoja
Luettelointi ja kokoelmien hoito
Asiakaspalvelu

Terhi Rautiainen
No image.
Nimike
Tietopalveluneuvoja
Sähköposti
terhi.rautiainen@uef.fi
Suora numero
+358294457985
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 262
Lisätietoja
Luettelointi
Asiakaspalvelu

Noora Rouvinen
No image.
Nimike
Tietopalveluneuvoja
Sähköposti
noora.rouvinen@uef.fi
Suora numero
+358294458392
Lisätietoja
Vapaakappaleyksikkö
Kokoelmien hoito

Kirsi Salmi
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
kirsi.salmi@uef.fi
Suora numero
+358294458320
Huoneen tiedot
Kuopio Melania 105, Kuopio KYS 0129A
Lisätietoja
Aineistohankinnat, KYS ja Kuopion kampuskirjasto
Tietoasiantuntijatehtävät hammaslääketiede, lääketiede ja terveyden edistäminen sekä KYS
Asiakaspalvelu

Vera Suihko
No image.
Nimike
Tietopalveluneuvoja
Sähköposti
vera.suihko@uef.fi
Suora numero
+358294458337
Huoneen tiedot
Joensuun kampuskirjaston vapaakappaleyksikkö
Lisätietoja
Vapaakappalekokoelman hoito

Suvi Tolvanen
No image.
Nimike
Tietopalveluneuvoja
Sähköposti
suvi.tolvanen@uef.fi
Suora numero
+358294458358
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 262
Lisätietoja
Kirja-aineiston laskutus ja hankinta
Asiakaspalvelu

Tarja Turunen
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
tarja-liisa.turunen@uef.fi
Suora numero
+358294458368
Huoneen tiedot
Kuopio Sn 1041-4
Lisätietoja
Tietoaineistojen kuvailu
Asiakaspalvelu

VERKKO- JA JULKAISUPALVELUT

Jukka Kananen
No image.
Nimike
Palvelupäällikkö
Sähköposti
jukka.kananen@uef.fi
Suora numero
+358294458139
Huoneen tiedot
Kuopio Melania 115
Lisätietoja
Vastuu kirjaston tietojärjestelmistä, IT-infrastruktuurista ja niiden kehittämisestä
Vastuu yliopiston julkaisemisesta ja julkaisutietokannasta kirjaston osalta
Avoimen tieteen ja tutkimuksen tuen tietojärjestelmät kirjaston osalta

Anu Eskelinen
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
anu.eskelinen@uef.fi
Suora numero
+358294458035
Huoneen tiedot
Kuopio Melania 102
Lisätietoja
E-aineistoihin liittyvät tehtävät
SoleCris-tehtävät
Asiakaspalvelu

Paula Honkanen
No image.
Nimike
IT-palveluneuvoja
Sähköposti
paula.honkanen@uef.fi
Suora numero
+358294458421
Huoneen tiedot
Sne kirjaston monitoimitila
Lisätietoja
Asiakaspalveluiden ja henkilökunnan atk-tuki
määräaikainen 30.3.-31.12.2020

Laura Hämäläinen
No image.
Nimike
Tietopalveluneuvoja
Sähköposti
laura.hamalainen@uef.fi
Suora numero
+358294458013
Huoneen tiedot
Joensuu Natura 325
Lisätietoja
Rinnakkaistallentaminen ja SoleCris-tehtävät
Julkaisupalvelut
Asiakaspalvelu

Harri Kalinen
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
harri.kalinen@uef.fi
Suora numero
+358294458135
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 194
Lisätietoja
Vastuu kirjastojärjestelmästä
Tilastointi
Asiakaspalvelu

Sami Lainetoja
No image.
Nimike
Tietopalveluneuvoja
Sähköposti
sami.lainetoja@uef.fi
Suora numero
+358294458342
Lisätietoja
Julkaisupalvelut
Gradujen käsittely
SoleCRIS
Asiakaspalvelut
määräaikainen 14.4.-31.12.2020

Antti Laurila
No image.
Nimike
Tietojärjestelmäasiantuntija
Sähköposti
antti.laurila@uef.fi
Suora numero
+358294458193
Huoneen tiedot
Joensuu Natura 328
Lisätietoja
Verkkojulkaisupalvelut
Tietotekniset kehitystehtävät
Asiakaspalvelu

Heta Mikkonen
No image.
Nimike
Tietopalveluneuvoja
Sähköposti
heta.mikkonen@uef.fi
Suora numero
+358294458018
Huoneen tiedot
Sne kirjaston monitoimitila
Lisätietoja
UEF e-julkaisut ja e-gradut
Asiakaspalvelu

Mari Niemi
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
mari.niemi@uef.fi
Suora numero
+358294458023
Huoneen tiedot
Kuopio Melania 104
Lisätietoja
Vastuu SoleCRIS-tehtävistä kirjaston osalta Rinnakkaistallentaminen
Asiakaspalvelu
vuorotteluvapaalla 1.6.-27.11.2020

Taina Sahlman
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
taina.sahlman@uef.fi
Suora numero
+358294458238
Huoneen tiedot
Joensuu Natura 325
Lisätietoja
UEF e-julkaisut
SoleCris-tehtävät ja rinnakkaistallentaminen
Verkko- ja julkaisupalveluiden viestintä
Asiakaspalvelu

Ilpo Suihko
No image.
Nimike
IT-palveluneuvoja
Sähköposti
ilpo.suihko@uef.fi
Suora numero
+358294458336
Huoneen tiedot
Joensuu Carelia 267
Lisätietoja
Asiakaspalveluiden ja henkilökunnan atk-tuki
WWW-sivujen ylläpito
Asiakaspalvelu

Aino Taskinen
No image.
Nimike
Tietoasiantuntija
Sähköposti
aino.taskinen@uef.fi
Suora numero
+358294458346
Huoneen tiedot
Kuopio Melania 116b
Lisätietoja
Kirjastojärjestelmä
Tilastot
Asiakaspalvelu

Hannu Virkanen
No image.
Nimike
Tietojärjestelmäasiantuntija
Sähköposti
hannu.virkanen@uef.fi
Suora numero
+358294453617
Huoneen tiedot
Kuopio Melania 101
Lisätietoja
Kirjaston järjestelmäsuunnittelu- ja kehittämistehtävät
vuorotteluvapaa 14.4.-9.10.2020